„Nasze spotkanie z Pinokiem” – konkurs na komiks

Jednym z zadań obowiązkowych, które musieli wykonać czwartoklasiści w ramach projektu edukacyjnego „Czytanie daje moc” było opracowanie komiksu. Do pracy nad komiksem posłużyła im przeczytana wcześniej lektura C. Collodi’ego „Pinokio” - o przygodach drewnianego pajaca, którego marzeniem było stać się prawdziwym chłopcem. Główny bohater, jak wiele dzieci, łobuzował. Miał dobre chęci, ale słabą wolę i łatwo ulegał złym wpływom. Lekkomyślność i łatwowierność były przyczyną jego licznych niepowodzeń i nieszczęśliwych przypadków. Cechowała go skłonność do kłamstwa zwłaszcza, gdy chciał uniknąć kary. Na przykładzie Pinokia autor pokazał, że jednak można się zmienić na lepsze, jeśli popełnione błędy posłużą jako przestroga na przyszłość.
Lektura ta posłużyła uczniom do pracy twórczej. Musieli uruchomić swoją wyobraźnię i przedstawić w formie komiksu najciekawsze przygody głównego bohatera.
Należało wykonać pracę plastyczną, pamiętając o zasadach charakterystycznych dla komiksu: historyjkę przedstawić za pomocą kadrów z rysunkami zaopatrzonymi w wypowiedzi postaci np. w dymkach, a obrazki powiązać tematycznie ze sobą i ułożyć z zachowaniem kolejności zdarzeń.
Bardzo ładne komiksy wykonali uczniowie z klas 4a, 4b i 4c, które otrzymały wysoką ocenę. Klasa 4d nie wywiązała się z przydzielonego zadania i otrzymała zero punktów w międzyklasowej rywalizacji.
Wykonane komiksy zostały wystawione w bibliotece do wglądu wszystkich uczniów i świadczą o tym, że z książką nie można się nudzić. Dostarcza nam nie tylko rozrywki i wiedzy, ale podsuwa też wiele ciekawych pomysłów do twórczej zabawy.

A.B.


 

 
 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale