Lektorka z Belgii w naszym gimnazjum

7 listopada 2016 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole lektorkę z Belgii panią Manon Cuppens. Ambasada Belgii wspiera promocję języka francuskiego m.in. na Śląsku, finansując pracę lektorów tego języka. Uczniowie, którzy dopiero zaczynają naukę języka często są zdziwieni, że w Belgii nie mówi się po „belgijsku” (taki język nie istnieje), ale właśnie po francusku, a w jednej jej części po flamandzku.
Nasza szkoła będąca w projekcie „Klasy frankofońskie na Śląsku” ma możliwość zapraszania lektora na zajęcia. Pani Manon przeprowadziła zajęcia w 2 grupach klas językowych II i III gimnazjum. Dla niej były to pierwsze zajęcia z gimnazjalistami, więc dominowała wzajemna prezentacja, oczywiście po francusku. Po tym nastąpiły różne gry i zabawy językowe, zmuszające uczniów do porozumiewania się po francusku. Pani Cuppens jest w Polsce dopiero od 1,5 miesiąca. Zaczęła się też uczyć naszego języka, ale na razie zna jedynie parę zwrotów grzecznościowych, nie było więc mowy o zwracaniu się do niej po polsku. Najtrudniejsza ale i najzabawniejsza dla uczniów była gra podobna do polskiego „głuchego telefonu”. Pomimo, że pani Manon nie podawała trudnych zdań, uczniowie mieli problem z poprawnym przekazaniem ich sąsiadowi. Na koniec pobytu uczniowie podziękowali lektorce i wręczyli drobny upominek, czym mile zaskoczyli naszego gościa. Pani Cuppens była pod wrażeniem kultury, bezpośredniości i łatwości z jaką nasi uczniowie nawiązywali z nią kontakt.

 

B. Gembal

 
 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale