Frankofonia 2016

W tegorocznych obchodach Frankofonii, w dniu 31 marca wzięli udział uczniowie klasy III europejskiej. Miały one miejsce w miesiącu, w którym cały świat francuskojęzyczny uczestniczy w różnorodnych imprezach promujących kulturę i język francuski. Gospodarzem, tak jak w poprzednich latach, był Zespół Szkół im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Tym razem, oprócz wielu okolicznych szkół, w obchodach uczestniczyła też grupa uczniów z miasta Castres, leżącego na południu Francji. Gościli oni u swych kolegów z w/w szkoły.

Imprezę rozpoczął hymn Unii Europejskiej w wykonaniu szkolnego chóru Bel Canto. Następnie każda z przybyłych grup zaprezentowała swój program artystyczny po francusku. Były tańce, recytacje wierszy, scenki rodzajowe, śpiew oraz gra na instrumentach. Jedna z grup zatańczyła menueta w pięknych strojach z epoki Ludwika XIV. Nasi gimnazjaliści zaśpiewali piosenkę Dalidy „Paroles”, wykonał ją duet: Krysia Strączek i Kamil Kelner. Po czym cała grupa zaśpiewała „Andalouse”, a w rytm jej melodii wspaniale zatańczyli Paulina Czuchowska i Mateusz Grzonka. Obie piosenki są bardzo znane i popularne we Francji, więc niemal wszyscy zaproszeni, zwłaszcza Francuzi, włączyli się w śpiew refrenu. Na koniec imprezy opiekunka francuskich uczniów podziękowała wszystkim artystom za wspaniałe występy. Była pod wrażeniem znajomości języka i pięknej wymowy francuskiej młodych Polaków. Po występach miała miejsce degustacja potraw francuskich, które przygotowała każda z przybyłych grup. Taka impreza wzbogaca językowo i kulturowo biorących w niej udział uczniów i niewątpliwie pozostawia niezapomniane wrażenia.

                                                                                                              Barbara Gembal

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale