"Książki naszych marzeń"

Nasza szkoła przystąpiła do programu „Książki naszych marzeń”, którego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

 

CZYTANIE jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez uczniów w procesie kształcenia.

 

Pragniemy na trwałe zainteresować młodych ludzi czytaniem, aby doświadczali przyjemności z czytania, odkrywali w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

  
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wspólnej zabawy.

 
Uczniowie klas 1 – 3 szkoły podstawowej będą codziennie zagłębiać się w ciekawą lekturę słuchając głośnego czytania na lekcjach. Będą również zapraszani do biblioteki szkolnej, aby poznawać ciekawe historie z książek, czytanych w odcinkach przez starsze koleżanki i kolegów oraz na tradycyjne, praktykowane od wielu lat, "spotkania z książką".

Uczniowie klas 4 – 6 szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum będą wciągnięci do międzyklasowej rywalizacji. Przez cały rok szkolny będą zbierać punkty na konto swojej klasy, uczestnicząc w różnych konkursach i zajęciach z ciekawą książką. Im więcej osób będzie brało udział w każdym z konkursów ogłaszanych przez bibliotekę szkolną, tym więcej będzie punktów dla danej klasy. 
Za każdą pracę konkursową, która wpłynie do biblioteki, klasa otrzymuje po jednym punkcie. Wszystkie punkty sumują się i zbierają na koncie każdej z klas. Oczywiście przewidziane są również indywidualne nagrody za zajęcie I, II i III miejsca.

We wszystkich klasach na lekcjach wychowawczych będą czytane na głos fragmenty utworów literackich. Głośne czytanie będzie uwieńczone wykonaniem pracy (indywidualnie lub w grupie). Prace te będą podlegały ocenie i otrzymane punkty będą wpływały na konto danej klasy.

Będziemy również łączyć piękno słowa pisanego z technologią komputerową podczas zajęć z informatyki oraz tworzyć prace plastyczne na zajęciach ze sztuki i plastyki.

Na koniec każdego okresu (zimowy i letni) klasy otrzymają dodatkowe punkty za czytelnictwo. Będzie podliczane czytelnictwo klas - zsumowana ilość przeczytanych książek z każdego miesiąca i według kolejnośći zajętych miejsc przez klasy dodawane punkty:

  • klasy 4 - 6 - 13 punktów za I miejsce, 12 za II miejsce itd., a za ostatnie 1 punkt,
  • gimnazjaliści - 9 punktów za I miejsce, 8 za II miejsce itd., a za ostatnie 1 punkt.

  W miarę możliwości uczniowie będą uczestniczyć w spotkaniach autorskich.

 
Zapraszamy do śledzenia Wyniki międzyklasowej rywalizacji

Rywalizacja zakończona! Zwycięskie klasy pojadą do kina!

Rywalizacja zakończona! Zwycięskie klasy pojadą do kina!

2016-06-05 23:09

Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży stała się priorytetem w naszej szkole. Przez cały rok szkolny dokładaliśmy wszelkich starań, aby zainteresować młodych ludzi czytaniem. Aby zrealizować wyznaczony cel, podejmowaliśmy szereg działań promujących czytelnictwo. W tych działaniach uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze wspierani przez nauczycieli różnych przedmiotów, wychowawców klas oraz wychowawców świetlicy. O podejmowanych działaniach informowaliśmy na bieżąco na szkolnej stronie internetowej. Chcąc zachęcić uczniów do większej aktywności przy realizacji przydzielanych klasom zadań, wprowadziliśmy międzyklasową rywalizację.

"Kto czyta nie błądzi”

"Kto czyta nie błądzi”

2016-05-31 20:43

Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez uczniów w procesie kształcenia. Priorytetem w naszej szkole jest popularyzacja czytelnictwa i wartościowej książki dla dzieci i młodzieży. Gimnazjaliści, w ramach zachęty do sięgania po lekturę, otrzymali ciekawe książki do głośnego czytania na lekcjach wychowawczych. W ten sposób każdy uczeń, nawet jeżeli sam nie sięga po książkę i ponad czytanie przedkłada np. gry komputerowe, ma zapewniony kontakt z literaturą piękną.

Znamy zwycięzców konkursu literackiego „Wyprawa do Krainy Fantazji”

Znamy zwycięzców konkursu literackiego „Wyprawa do Krainy Fantazji”

2016-05-24 22:57

Majowe obchody XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek były okazją do ogłoszenia konkursu literackiego na twórczość własną uczniów. Idąc tropem hasła przewodniego tegorocznego tygodnia bibliotek „BIBLIOTEKI INSPIRUJĄ”, uczniowie Zespołu Szkół Sportowych musieli wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę zdobytą dzięki przeczytanym książkom. Ich zdanie polegało na samodzielnym napisaniu bajki, baśni lub opowiadania fantazy. Inspiracją do uruchomienia wyobraźni była lekko uchylona tajemnicza brama.

W "Bajkowej Krainie" spotkanie czytelnicze

W "Bajkowej Krainie" spotkanie czytelnicze

2016-05-19 22:12

Od wielu już lat, rok rocznie, od 8 do 15 maja obchodzimy święto wszystkich bibliotek. W tym roku jest to już XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, a obchodzony jest pod hasłem "Biblioteka inspiruje". Nasza szkolna biblioteka nie pozostaje w tyle. W tym roku wszyscy czwarto-, piąto- i szóstoklasiści spotkali się „W Bajkowej Krainie”, której sami byli twórcami. Spotkanie czytelnicze miało formę rywalizacji pomiędzy klasami. Uczniowie stoczyli szereg potyczek, zdobywając punkty na konto swojej klasy. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego oraz znajomością literatury.

Radlińska „dwójka” znowu górą!

Radlińska „dwójka” znowu górą!

2016-05-17 21:08

Siedemnastego maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radlinie, mistrzowie pięknego czytania z radlińskich szkół stanęli znowu w szranki. Tym razem byli to szóstoklasiści. Mistrzem pięknego czytania, spośród radlińskich szóstoklasistów, została Karolina Karasek z klasy 6c – reprezentantka Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Na drugiej pozycji uplasowała się również reprezentantka Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 – Andżelika Jania z klasy 6d.

Wyprawa po ... kulturę

Wyprawa po ... kulturę

2016-05-16 22:20

Klasa 6d wraz z opiekunami uczestniczyła w piątek 13 maja w przedstawieniu teatralnym opartym na motywach lektury ,,Przygody Tomka Sawyera". Spektakl odbył się w Domu Kultury w Niedobczycach. Realizatorzy pomysłu scenicznego poprzez humor, wyrazistą ekspresję aktorów oraz walory dźwiękowe świetnie dotarli swoją interpretacją do młodego widza. A najlepszą recenzją dla autorów widowiska jest niedosyt uczniów, którzy z chęcią, jak sami stwierdzili, zobaczyliby wszystkie sceny z książki M. Twaina.

"Majowa niespodzianka" - spotkanie czytelnicze

"Majowa niespodzianka" - spotkanie czytelnicze

2016-05-11 22:04

Zawsze w maju książki i ludzie związani z książkami obchodzą swoje święto. Od 8 do 15 maja świętują wszystkie biblioteki. W tym roku jest to już XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Obchodzony jest pod hasłem "Biblioteka inspiruje". Z tej okazji uczennice z Koła Przyjaciół Książki, działającego w naszej bibliotece szkolnej, przygotowały dla swoich młodszych kolegów i koleżanek „Majową niespodziankę”.

"ODKURZACZE KSIĄŻEK" znów w akcji

"ODKURZACZE KSIĄŻEK" znów w akcji

2016-05-09 08:24

ODKURZACZE KSIĄŻEK podjęli się już trzeciego zadania w konkursie czytelniczym „Między nami czytelnikami“ organizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Tym razem należało w swojej okolicy odszukać historię, anegdotę związaną właśnie z regionem i przedstawić ją w ciekawej formie literackiej. Taką historię oczywiście znaleźliśmy! Liliana Rduch podjęła się zadania przedstawienia w formie komiksu historii pana Zygmunta Twardzika o Zidze i Fridku. Jest to nie tylko zabawna, ale i pouczająca historia.

2a przeczytała książkę "Mgiełka, porzucona kotka"

2a przeczytała książkę "Mgiełka, porzucona kotka"

2016-04-17 22:53

„Mgiełka, porzucona kotka” to nasze kolejne spotkanie z książką by zachęcać dzieci do czytania. Bohaterką jest Amelka – mała dziewczynka, której wielkim marzeniem jest posiadanie własnego kotka. Rodzice jednak nie chcą się zgodzić. Twierdzą, że dziewczynka jest jeszcze za mała na zwierzątko. Pewnego dnia, Amelka w trakcie zabawy w domku na drzewie zauważa wyłaniającego się z mgły małego, wychudzonego kotka. Kicia początkowo jest nieufna i płochliwa. Z czasem jednak coraz bezpieczniej czuje się w objęciach małej dziewczynki i zadomawia się w jej kryjówce.

Tomek Sawyer - bohater czy chuligan?

Tomek Sawyer - bohater czy chuligan?

2016-04-13 21:44

Klasy VI w tym tygodniu pracują na lekcjach języka polskiego z lekturą ,,Przygody Tomka Sawyera". W ramach spotkania z książką zorganizowaliśmy inscenizację rozprawy sądowej, w którą zostali zaangażowani wszyscy uczniowie kl. 6b i 6d. Wyznaczyliśmy obrońców i oskarżycieli Tomka oraz aktorów odtwarzających role bohaterów książki. Pomysł okazał się trafiony, uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowali się do swoich zadań, pracując w grupach. A dzisiejsza inscenizacja, jak widać na zdjęciach, dostarczyła uczniom wiele radości.

Zwierzęta to nie pluszaki – kontynuujemy czytanie na lekcjach

Zwierzęta to nie pluszaki – kontynuujemy czytanie na lekcjach

2016-04-08 20:08

Uczniowie klas 1 -3 nauczania zintegrowanego uczestniczą w programie „Książki naszych marzeń”. Jednym z działań jest głośne czytanie na zajęciach lekcyjnych ciekawych książek, również spoza kanonu lektur szkolnych. W drugim okresie dla nich zostały wybrane opowiadania o zwierzętach. Są to książki Tiny Nolan z serii „Na pomoc zwierzakom”, Holly Webb z serii „Zaopiekuj się mną”, pokazujące różne historie skrzywdzonych zwierząt: kotów, piesków, królików, kucyków, chomików itp., którym dorośli i dzieci przychodzą z pomocą, otaczając je opieką i szukając dla nich nowych przyjaznych domów, oraz Gosty Knutssona, opisującego przygody małego kotka, który zjednuje sobie sympatię czytelników swoim czystym serduszkiem, zabawnymi przygodami, przemyśleniami i zawsze dobrym humorem.

"Znam lektury" - szkolny etap konkursu czytelniczego

"Znam lektury" - szkolny etap konkursu czytelniczego

2016-04-08 17:47

W naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu czytelniczego "Znam lektury". Brali w nim udział uczniowie klas drugich i trzecich, którzy wykazali się dużą znajomością lektur. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Z działalności Klubu Młodego Czytelnika w świetlicy szkolnej

Z działalności Klubu Młodego Czytelnika w świetlicy szkolnej

2016-04-08 13:52

Świetlica szkolna włączyła się po raz kolejny w program "Książki naszych marzeń". Dzieci wypożyczyły z biblioteki książkę pt. „Kajtkowe przygody” i razem z panią Lucyną czytały przygody jej bohaterów. Słuchając swoich wybranych i ulubionych baśni mogą uruchomić wyobraźnię i kreatywność oraz wzorować się na pozytywnych postawach bohaterów literackich.

Wyróżnienie dla "Odkurzaczy książek"

Wyróżnienie dla "Odkurzaczy książek"

2016-04-08 12:10

Z radością pragniemy poinformować, że ODKURZACZE KSIĄŻEK (taką nazwę grupy wybrali uczniowie z klasy 5d) za drugie zadanie realizowane w ramach gry czytelniczej „Między nami czytelnikami“ organizowanej przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe otrzymały wyróżnienie. Przypominamy, że uczniowie przygotowali gry planszowe nawiązujące do wybranych książek – „Pyza na polskich dróżkach“ Hanny Januszewskiej i „Akademia Pana Kleksa“ Jana Brzechwy.

Mamy klucz do tajemniczego ogrodu!

Mamy klucz do tajemniczego ogrodu!

2016-04-07 21:28

Uczniowie kl. 4a i 4c na lekcjach języka polskiego wyruszyli w podróż z lekturą ,,Tajemniczy ogród". W trakcie omawiania książki rozwiązaliśmy krzyżówki sprawdzające stopień znajomości tekstu. Odczarowaliśmy Mary i Colina, obudziliśmy do życia zaniedbany ogród, a na zakończenie przygody, pracując w grupach, rozegraliśmy grę dydaktyczną pt. ,,Szukamy klucza do tajemniczego ogrodu". Była rywalizacja o tytuł najlepszego ogrodnika, ale przede wszystkim dobra zabawa, co widać na zdjęciach.

Strony: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale