"Śląsk moja mała ojczyzna - tradycja i współczesność"

Projekt edukacyjny

 

Propagowanie edukacji regionalnej, poznanie rodzinnej miejscowości, tradycji kultywowanych na Śląsku, posługiwanie się technologią komputerową.

Cele ogólne projektu:
• Poznanie bliższego i dalszego środowiska
• Zapoznanie z kulturą i elementami historii naszej miejscowości
• Kształtowanie więzi z małą ojczyzną

Cele operacyjne projektu:
• Uczniowie potrafią wymienić ciekawe miejsca poznane w czasie wycieczek
• Znają budowle swojej miejscowości
• Znają folklor śląski: stroje ludowe, tańce, gwarę, zwyczaje świąteczne i obrzędy
• Uczą się prostych tańców i piosenek z regionu Śląska
• Uczestniczą w konkursach plastycznych na temat Śląska

Czas realizacji:
październik 2014-czerwiec 2015

Projekt przeznaczony dla uczniów klas I-III

"Szkubaczki" - lekcja regionalizmu

"Szkubaczki" - lekcja regionalizmu

2017-02-21 21:41

21 lutego uczniowie klasy 2c i 2a pojechali do Osin na żywą lekcję regionalizmu. Temat lekcji brzmiał: "Szkubaczki". W przemiłej atmosferze dzieci "szkubały" pierze, zakosztowały wygody spania na materacach ze słomy, puchowych poduszkach i pod pierzyną. Miały okazję pisać gęsim piórem. Wzięły też udział w przedstawieniu teatralnym baśni "Brzydkie kaczątko". W grupach wykonały gęś, którą na pamiątkę przywiozły do szkoły.

3b i 3e na warsztatach w Żorach

3b i 3e na warsztatach w Żorach

2017-02-17 12:46

15 lutego klasa 3b i 3e spędziła na warsztatach w Domu Kultury w Żorach – Osinach. Tematem zajęć były "Szkubaczki". Dzieci uczestniczyły w wielu zadaniach przygotowanych przez pracowników, uczyły się pisać piórem gęsim, brały udział w przedstawieniu "Brzydkie Kaczątko", dowiedziały się jak dawniej mieszkało się w śląskim domu i jakie prace wykonywano.

"Szkubaczki" - żywa lekcja regionalizmu

"Szkubaczki" - żywa lekcja regionalizmu

2017-02-14 16:54

14 lutego klasy 1a i 3a udały się na wycieczkę do Żor. Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji regionalizmu pt. "Szkubaczki". Warsztaty były bardzo interesujące. Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem brali udział w zadaniach przygotowanych przez pracowników Domu Kultury w Osinach. Obie klasy pięknie współpracowały. Oczywiście nie zabrakło poczęstunku. Wszystkim podobały się regionalne zajęcia.

Jak uczniowie z klas 1c i 2b kisili kapustę

Jak uczniowie z klas 1c i 2b kisili kapustę

2016-10-26 09:16

W dniu 25 października dwie klasy 1c i 2b udały się na niezwykłą wycieczkę do Osin na zajęcia z kiszenia kapusty. Dzieci dowiedziały się jak dawnej kiszono kapustę oraz jakie znaczenie dla zdrowia ma kapusta. Poznały zwyczaje i obrzędy śląskie związane z przygotowaniem zapasów na zimę.

Hej! Sobótka, sobótka - uczniowie poznają polskie tradycje

Hej! Sobótka, sobótka - uczniowie poznają polskie tradycje

2016-06-12 20:15

W dniach 8,9,10 i 14 czerwca odbyły się wycieczki klasowe do Żor w ramach projektu "Śląsk nasza mała ojczyzna". W eskapadzie uczestniczyły klasy drugie i trzecie szkoły podstawowej. Tematem spotkań była "Sobótka". Dzieci wzięły udział w różnych zabawach i zwyczajach związanych z tym świętem jak np.: rzucanie wianków na wodę i odczytywanie wróżb. Zwyczaj związany był z najkrótszą nocą w roku z 21 na 22 czerwca. Wianek, który wyłowił kawaler symbolizował szybki ożenek ze swoją wybranką. Kiedy wianek utonął albo zagubił się, wtedy wróżono dziewczynie niezbyt szybkie zamążpójście. Uczniowie na tym spotkaniu również śpiewali piosenki, odgadywali zagadki związane ze świętem wianków.

Na wycieczce w Żorach

Na wycieczce w Żorach

2016-05-30 21:55

W dniu 17 i 19 czerwca klasy 1a,1b i 1c udały się na wycieczkę do Żor. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu "Śląsk nasza mała ojczyzna". Uczniowie z w/wymienionych klas uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez tamtejszą świetlicę. Panie, które prowadziły spotkanie, pokazywały uczniom jak kiedyś w gospodarstwie bywało, np. pranie, prasowanie, maglowanie, prace porządkowe wokół domu, opieka nad domownikami, wyrabianie masła, rodzinne kąpiele. Dzieci poznały również przedmioty codziennego użytku, takie, którymi posługiwały się dawniej śląskie rodziny, np. żelazka, lampy, wózki dziecięce, miski, nocniki, itp.

"Kiszona kapusta smaczna i zdrowa" – lekcja regionalizmu

"Kiszona kapusta smaczna i zdrowa" – lekcja regionalizmu

2015-10-21 22:52

W dniu 22.10.2015 roku uczniowie klasy 3a i 3b wybrali się na lekcje z regionalizmu do Żorskiego Centrum Regionalnego. "Kiszona kapusta smaczna i zdrowa"- to był temat zajęć, na których dzieci mogły dowiedzieć się wiele na temat kiszenia kapusty z wykorzystaniem dawnych sprzętów.

Pocztówka z Radlina

Pocztówka z Radlina

2015-06-08 14:02

Uczniowie klasy 2a ponownie włączyli się w działania projektu „Śląsk, moja mała Ojczyzna” i tym razem zaprojektowali „Pocztówkę z Radlina”. Starali się zilustrować miejsca, które są dla miasta wyjątkowe i które w Radlinie warto odwiedzić. Następnie w pracy grupowej z wykonanych ilustracji wykonali „pocztówkę - składankę”. Zapraszamy na wystawę prac.

Straszki śląskie

Straszki śląskie

2015-05-08 10:46

Dnia 28 kwietnia uczniowie klas integracyjnych - 3c i 3d - pojechali na wycieczkę do MOK w Żorach. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Pracownicy ośrodka przedstawili nam legendy związane ze Śląskiem i miastem Żory. Do przedstawienia zostały zaangażowane również dzieci, co sprawiło im wiele radości.

Wycieczka do Żor

Wycieczka do Żor

2015-05-04 08:07

Stało się już tradycją iż klasy trzecie szkoły podstawowej pojechały w dniach 28 i 29 kwietnia na wycieczkę do MOK-u w Żorach. Tym razem tematem zajęć były legendy z najbliższych okolic Górnego Śląska. Spotkanie wzbudziło wśród uczniów ogromne zainteresowanie. Zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie klas trzecich powrócili z wyprawy pełni wrażeń i z wypiekami na twarzy.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne na Śląsku

Zwyczaje i tradycje wielkanocne na Śląsku

2015-04-14 15:09

W dniu 26.03.2015 r. klasy 2a i 2b uczestniczyły w wycieczce klasowej do Żor. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu "Śląsk nasza mała ojczyzna". Uczniowie posługiwali się gwarą śląską, poznawali obrzędy i zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi (śmigus-dyngus, ozdabianie pisanek, obrzędy związane z Wielkim Piątkiem, Wielką Sobotą i Wielkanocą).

Śląskie tradycje wielkanocne

Śląskie tradycje wielkanocne

2015-03-29 23:35

W piątek 27 marca klasy 1f i 2b wzięły udział w spotkaniu ze śląską gawędziarką panią Lucyną Szłapką, która ciekawie i barwnie opowiadała o zwyczajach i obrzędach związanych z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi kultywowanymi na Śląsku.

Wiosenne warsztaty klasy 2c i 2d

Wiosenne warsztaty klasy 2c i 2d

2015-03-16 08:23

12 marca klasa 2c i 2d udała się na wycieczkę do Żor w ramach projektu "Śląsk nasza mała ojczyzna". Uczniowie uczestniczyli w wiosennym korowodzie, podczas którego topiono symbol odchodzącej zimy "Marzannę". Podczas zajęć praktycznych dzieci śpiewały piosenki związane z nadchodzącą wiosną oraz przedstawiły inscenizację "Panna Julianna".

"Pogwarki śląskie"

"Pogwarki śląskie"

2015-03-09 11:49

W dniu 06.03.2015 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs "Pogwarki śląskie". Uczniowie klas I-III prezentowali wiersze, opowiadania, bajki i piosenki w gwarze śląskiej. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy za udział w corocznej imprezie.

Uczniowie klas I poznają tradycje i zwyczaje śląskie

Uczniowie klas I poznają tradycje i zwyczaje śląskie

2015-01-18 20:39

13 stycznia klasy 1a, 1d, 1e i 1g, a 15 stycznia pozostałe klasy pierwsze, czyli 1b, 1c i 1f udały się autokarem na wycieczkę do MOK-u w Żorach. Celem wycieczki było poznanie tradycji oraz zwyczajów śląskich. W czasie wycieczki towarzyszyły nam gry i zabawy taneczne. A zatem uczniowie klas pierwszych tańczyli śląskie tańce oraz śpiewali śląskie piosenki. Dzieci zostały poczęstowane chlebem ze smalcem. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała.

Strony: | 1 | 2 |
 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale