Dlaczego warto jeździć na rowerze

Rower jest dla każdego.

  
Na rowerze może jeździć właściwie każdy. Nie potrzebujesz żadnego dodatkowego sprzętu ani specjalnych ubrań, żeby móc korzystać z roweru (poza kaskiem oczywiście). Wystarczy wyciągnąć dresy lub krótkie spodenki z szafy, narzucić na siebie jakiś t-shirt i w drogę!
To samo tyczy się doboru trasy – jeździć możesz praktycznie wszędzie – w mieście, na wsi, w górach, w lesie, czy po chodniku, na wyznaczonych do tego specjalnie trasach rowerowych.
Poza tym jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu, relaksująca i pozwalająca na chwilę wytchnienia od spraw dnia codziennego. Po co siedzieć na kanapie, zwłaszcza jeśli za oknem jest piękna pogoda, skoro można wyruszyć na przejażdżkę, nawet krótką, w towarzystwie znajomego lub całej paczki przyjaciół.

 
Rower przewiezie Cię z miejsca na miejsce.

  
Jazda na rowerze nie musi być wcale celem samym w sobie. Może być przecież środkiem dotarcia do celu.
Jeśli musisz jechać do pracy lub coś załatwić, chcesz wysłać list na poczcie albo odwiedzić starą znajomą, to po co siedzieć w zatłoczonym autobusie albo wydawać pieniądze na benzynę i stać w korku, skoro możesz wsiąść na rower!
Jeśli możesz połączyć dojazd do pracy z treningiem, to czemu tego nie robić? Oszczędzony czas, który musiałbyś poświęcić na trening po południu, przeznaczysz na coś innego.

  
Schudniesz i nie tylko.

  
Jazda na rowerze pozwoli Ci zrzucić zbędne kilogramy. Podczas pokonywania kolejnych kilometrów na rowerze spalasz tyle samo energii co podczas marszu.
Jazda na rowerze przynosi korzyści zdrowotne i psychologiczne. W przeciwieństwie do wielu innych sportów, nie obciąża ani stawów, ani kości. Co za tym idzie, ćwiczyć możemy długo. Wielu trenerów uważa, że trening lżejszy, ale długotrwały jest w perspektywie czasu znacznie korzystniejszy niż trening ciężki, lecz krótkotrwały.
Jazda na rowerze pobudza krążenie krwi, chroni przed miażdżycą i obniża poziom cholesterolu. Inną ważną zaletą roweru jest wspomaganie przepływu krwi w łydkach, co zapobiega powstawaniu zakrzepów w żyłach – unikniesz żylaków!
Jednostajny wysiłek dotlenia krew, powiększa objętość płuc i polepsza pracę serca. Co za tym idzie, ogólna wydolność organizmu poprawia się – stajesz się bardziej odporny na zmęczenie i sytuacje stresowe, Twoja kondycja rośnie i poprawiasz sylwetkę.

  
Krótko mówiąc - jazda na rowerze ma same plusy!

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale