"Starzykowe izby"

Edukacja przez zabawę, czyli „Starzykowe Izby” w Radlinie

 

W radlińskim Zespole Szkół Sportowych ruszył projekt pt. „Starzykowe Izby”. Dzięki niemu, uczniowie w specjalnych grupach edukacyjnych pogłębią wiedzę na temat historii i kultury naszego regionu.

W ramach zajęć pozalekcyjnych, uczniowie stworzą m.in. słownik śląskiej gwary, uwiecznią najciekawsze miejsca Radlina na fotografiach i obrazach, nauczą się śląskich tańców oraz poznają tradycje kulturowe Górnego Śląska. Wszystko po to, by zachować zanikającą wśród młodych pokoleń tożsamość Ślązaka i podzielić się swoimi osiągnięciami z rodziną i wszystkimi mieszkańcami miasta.

Powstaną także dwie Izby Regionalne, w których zgromadzone zostaną przedmioty codziennego użytku charakterystyczne dla kultury Górnego Śląska. Izby otwarte będą dla wszystkich mieszkańców Radlina i regionu, których już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w ich tworzeniu.

Uroczyste seminarium inaugurujące otwarcie projektu, odbędzie się 30 kwietnia 2010r. o godz. 16.00 w Zespole Szkół Sportowych, podczas którego swój wykład na temat regionu wygłoszą Maryla Kopsztejn („Z niej jestem”) i Lucyna Szłapka („Opowieści starczynego plyjdu”). W czasie seminarium przyjmowane będą zapisy do grup edukacyjnych.

„Starzykowe Izby”, to projekt realizowany przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Zespół Szkół Sportowych w Radlinie. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

„Muzyczne Atelier na ludową nutę” … na bis

„Muzyczne Atelier na ludową nutę” … na bis

9 czerwca 2011r. ponownie spotkaliśmy się na „Muzycznym Atelier na ludową nutę”, które było powtórzeniem grudniowego występu kończącego projekt „Starzykowe Izby”. Twórczyni scenariusza, Pani Urszula Paniczek, dodała jednak teksty i piosenki poświęcone Mamom, bo przecież nie tak dawno obchodziliśmy Ich święto.

Wizyta zagranicznych gości

Wizyta zagranicznych gości

21 marca odwiedzili nas goście z zagranicy – młodzi ludzie, którzy przyjechali do Polski w ramach projektu realizowanego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Przybyło do nas pięć osób – trzy osoby z Łotwy oraz Chinka i Szwajcar uczący się w Danii. Celem ich wizyty było zapoznanie się z efektami projektu „Starzykowe Izby”.

Muzyczne atelier

Muzyczne atelier

15 grudnia 2010r. odbyło się w naszej szkole kolejne „Muzyczne Atelier”, tym razem związane tematycznie z projektem „Starzykowe Izby”, który jest realizowany od 1 kwietnia 2010r. Spotkanie to stanowiło podsumowanie projektu, który kończymy właśnie w grudniu. Zaprosiliśmy wielu gości, którzy zachwycali się występami uczniów. Zaśpiewała „Piramida” (nasz zespół wokalny), były wiersze i opowiastki, grały dzwonki i pianino, maluchy zaprezentowały „Kopciuszka.”

Izby regionalne można już oglądać!

No i stało się! Zakończyliśmy jeden z etapów naszego projektu – 29 września 2010r. dokonaliśmy uroczystego otwarcia dwóch Izb Regionalnych. Są to dawna śląska kuchnia i izba „paradno – sypialna”, w których zgromadzono niezwykłe eksponaty podkreślające specyfikę śląskiego gospodarstwa domowego. Świetnie prezentują to zdjęcia umieszczone w galerii.

Uroczyste otwarcie Izb Regionalnych

Informujemy, że już 29 września 2010 roku nastąpi uroczyste otwarcie Izb Regionalnych w ramach projektu „Starzykowe Izby”. Przecięciem wstęgi i odsłonięciem tablicy pamiątkowej zainaugurujemy obecność Izb w naszej szkolnej społeczności.

Seminarium inaugurujące otwarcie projektu edukacyjnego

Seminarium inaugurujące otwarcie projektu edukacyjnego

30 kwietnia 2010r. o godz. 16.00 w naszej szkole, czyli w Zespole Szkół Sportowych, odbyło się seminarium inaugurujące otwarcie projektu „Strzykowe Izby”. Pani Dominika Świtała, główny koordynator, przedstawiła zebranym prezentację projektu oraz poinformowała, jakie grupy edukacyjne będą w jego ramach działały w szkole.

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale