Absolwenci - sportowcy

Absolwenci naszej szkoły

 

Paweł Gaca, jeden z pięciu braci Gaców, wykazywał największe zdolności gimnastyczne. Jako przedwojenny zawodnik zadebiutował na Mistrzostwach Polski w 1937 r. wygrywając skok przez konia, a w 12-boju zajmując 11 miejsce. Rok później reprezentował Polskę podczas XI Mistrzostw Świata w Pradze, gdzie w ogólnej klasyfikacji zajął 40 miejsce. Przed wybuchem II wojny światowej brał jeszcze udział w dwóch meczach międzypaństwowych, z Niemcami w Dreźnie i z Jugosławią w Warszawie. W latach późniejszych zdobył pięciokrotnie tytuł Indywidualnego Mistrza Polski w wieloboju gimnastycznym, a w 1952 r. reprezentował Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach.

Henryk Gaca mając 16 lat zdobył tytuł Mistrza Śląska Juniorów. Startował w wielu zawodach, ale nie miał takich osiągnięć jak starszy brat Paweł.

Po zakończeniu kariery zawodowej, Paweł Gaca i Henryk Gaca tworzyli klubową kadrę instruktorsko-trenerską. Byli również długoletnimi trenerami kadry narodowej gimnastyków. Posiadają wielkie zasługi w historii polskiej gimnastyki. Osiągali ogromne sukcesy w pracy trenerskiej. Ich wychowankami było wielu gimnastyków zajmujących czołowe pozycje w Polsce, Europie oraz na świecie. Wśród nich byli m.in. trzej bracia Kubicowie, którzy w historii radlińskiego klubu zapisali specjalny rozdział.

Alfred Kucharczyk – również były uczeń naszej szkoły, jeden z pierwszych wychowanków trenera Pawła Gacy. Był wielokrotnym uczestnikiem Mistrzostw Polski, gdzie zdobywał czołowe pozycje, a roku 1961 uzyskał tytuł Indywidualnego Mistrza Polski w wieloboju gimnastycznym. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata: w 1962 r. w Pradze oraz w 1966 r. w Dortmundzie. Do największych sukcesów Alfreda Kucharczyka zaliczyć można trzykrotny udział w Igrzyskach Olimpijskich: 1960 r. w Rzymie, 1964 r. w Tokio (zdobywa z drużyną 5 lokatę), w 1968 r. w Meksyku. Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się szkoleniem młodych gimnastyków w radlińskiej Sokolni. Był jednym z pierwszych trenerów Leszka Blanika.

Jedną z absolwentek naszej szkoły była gimnastyczka, zawodniczka radlińskiej Sokolni Danuta Papierok (Danuta Kot), która należała do kadry Śląska, a od roku 1973 do zakończenia kariery była zawodniczką klasy mistrzowskiej. Do jej największych osiągnięć należą: w 1972 r. – II miejsce w skoku w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Dziewcząt w klasie I, I miejsce i złoty medal w skoku w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w klasie I, IV lokata w Drużynowych Mistrzostwach Śląska w klasie mistrzowskiej, I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach WKZZ w klasie I (wielobój). W roku 1973 zdobyła III lokatę w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska w klasie mistrzowskiej, a w roku 1974 zajęła II miejsce w wieloboju podczas zawodów z czeską Ostrawą. Będąc studentką katowickiej AWF, zdobyła tytuł trenera II klasy w gimnastyce. Po ukończeniu studiów wybrała pracę z dziećmi jako nauczyciel wychowania fizycznego. Przez wiele lat uczyła tego przedmiotu w naszej szkole.

Konrad Zieleźny – członek sekcji szermierczej w latach 1959 – 1984, członek kadry narodowej i reprezentacji kraju we florecie, szabli i szpadzie. Największe osiągnięcia: 1964 r. – Mistrzostwa Polski Młodzików (floret) – III miejsce, 1965 r. – Okręgowe Mistrzostwa Młodzików – srebrny medal we florecie i brązowy w szabli, 1966 r. – Okręgowe Mistrzostwa Drużynowe Juniorów – trzy brązowe medale (floret, szabla i szpada). Po 4 ogólnopolskich turniejach klasyfikacyjnych klasy „A” zajął 19 pozycję na liście klasyfikacyjnej PZS. Wziął udział w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Budapeszcie i Bukareszcie, gdzie indywidualnie doszedł do półfinałów. Podczas Międzynarodowych Zawodów w Czechosłowacji w Ołomuńcu (1967 r.) zajął I miejsce we florecie i III miejsce w szpadzie. W 1968 r., podczas Mistrzostw Polski Federacji „Górnik”, zdobył brązowy medal we florecie. Uczestnik Międzynarodowych Zawodów w Wiedniu i w Lipsku.

Mieczysław Dzierżęga (floret) – członek kadry narodowej i wielokrotny reprezentant kraju. W 1971 roku zdobył pierwsze medale: srebrny - podczas Mistrzostw Polski Najmłodszych Szermierzy i złoty w Okręgowych Mistrzostwach klasy III. W roku 1976 startował w reprezentacji juniorów w turnieju drużynowym w Pistoli we Włoszech, gdzie zespół zajął III miejsce, a on sam na 20 stoczonych walk wygrał 17.

Grażyna Kwaśnik-Moskwa (floret) – trenowała w latach 1971 – 1985, członek kadry narodowej i reprezentantka kraju. Jej największe osiągnięcia to: srebrny medal podczas Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, brązowy medal w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, III miejsce w Mistrzostwach Polski Klubów Górniczych, uczestniczka Międzynarodowych Zawodów Szermierczych Katowice-Budapeszt-Lipsk. W roku 1977 była w kadrze narodowej juniorek i należała do grupy zawodniczek objętych przygotowaniami do Olimpiady w Moskwie.

Śladem wyżej wymienionych zawodników, absolwentów naszej szkoły, poszło młodsze pokolenie. Ich osiągnięcia:

Wojciech Glenc
– w roku 1998 zdobywca złotego medalu podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w skoku, IX lokaty w wieloboju oraz V miejsca w zawodach kontrolnych kadry.

Przemysław Kuhn – w roku 2002 wicemistrz Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów do lat 13, w roku 2003 – mistrzostwo w Drużynowych Mistrzostwach Śląska w klasie juniorów starszych, zdobywca srebrnego medalu w skoku przez konia oraz VII miejsca w wieloboju, zawodnik kadry wojewódzkiej juniorów.

Mariusz Kaźmierczak – IV miejsce w Międzynarodowym Turnieju Gimnastyki Sportowej, I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Śląska, II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

Janusz Drzeniek – w 2002 roku, podczas Indywidualnych Mistrzostwa Śląska zdobył w klasie młodzieżowej IV miejsce w wieloboju, brązowy medal na poręczach i skoku przez konia. Został również Drużynowym Mistrzem Polski w swojej klasie. W 2003 roku, podczas Mistrzostw polski Młodzików, został Drużynowym Mistrzem Polski, a indywidualnie zajął X miejsce w wieloboju i IV miejsce w ćwiczeniach na poręczach.

Artur Drzeniek – starszy brat Janusza, zdobył wicemistrzostwo podczas Drużynowych Mistrzostw Polski juniorów do lat 13 w roku 2002 oraz tytuł Drużynowego Mistrza Śląska. Został Indywidualnym Mistrzem Śląska w wieloboju gimnastycznym, zdobył złoty medal w ćwiczeniach na kółkach, srebrny na koniu z łękami, brązowy w ćwiczeniach wolnych i na drążku. W roku 2003 zdobył 8 lokatę w zawodach eliminacyjnych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Został Drużynowym Mistrzem Śląska w klasie juniorów starszych. Indywidualnie zajął III miejsce w wieloboju, złoty medal w ćwiczeniach na koniu z łękami, srebrne medale w ćwiczeniach wolnych i na poręczach oraz brązowy medal w ćwiczeniu na kółkach. Zawodnik kadry wojewódzkiej juniorów, członek kadry narodowej juniorów.

  
Sportowe tradycje szkoły kontynuują nasi wychowankowie w dyscyplinach sportowych: pływanie, szermierka, piłka siatkowa.

www.zss.radlin.pl/setup.php

 


 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale