Klasa językowa - europejska - DELF

Klasy uczące się języka francuskiego biorą udział w projekcie „Klasy frankofońskie na Śląsku”. Ich uczniowie angażują się w bardzo wiele konkursów związanych z tym językiem. Największym sukcesem roku szkolnego 2008/2009 był udział Doroty Radeckiej - uczennicy kl. III w finale Ogólnopolskiego Konkursu Poezji i Prozy Frankofońskiej w Warszawie. Dorota pokonała swoje koleżanki w organizowanym co roku etapie szkolnym, a w eliminacjach wojewódzkich zajęła III miejsce. W Katowicach naszą szkołę reprezentowała też Luiza Kubik.
Uczniowie klas językowych uczestniczyli w konkursie plastycznym na plakat związany z promocją piosenki francuskiej.
Poza konkursami artystycznymi uczniowie brali udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Francuskiego, w którym 7 uczniów zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Natomiast w wojewódzkim konkursie „Frankofoniada 2009”, w którym oprócz wiedzy językowej trzeba było wykazać się znajomością kultury, geografii, cywilizacji i elementów polityki krajów francuskiego obszaru językowego na całym świecie, aż 15 uczniów znalazło się w finale, a Sandra Pytlik z klasy III została jego laureatką.
W ramach projektu lekcje w klasach frankofońskich prowadził Axel Louvrier - lektor z Belgii.
Uczniowie, jak co roku, brali udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Frankofonii, w czasie których mieli okazję doskonalić język i poznawać kulturę, kuchnię i obyczaje Francji.
W okresie świątecznym uczniowie uczą się wielu kolęd francuskich, które prezentują w czasie szkolnych jasełek i co roku biorą udział w koncercie kolęd organizowanym m.in. przez Stowarzyszenie Prof.- Europe.
W tym roku uczennice klasy III miały też okazję wystąpić przed arcybiskupem Damianem Zimoniem w czasie jego odwiedzin w szkole, śpiewając mu po francusku „Champs- Elysees”.
Trzeci już rok z rzędu uczniowie klasy trzeciej frankofońskiej przystąpili w czerwcu 2009 do międzynarodowego egzaminu z języka francuskiego – DELF. Po raz pierwszy w działalności klas frankofońskich dwóch uczniów przystąpiło do jednostki A2 (wyższy poziom egzaminu). Są to : Sandra Pytlik i Michał Gembal. Aż 15 uczniów przystąpiło do poziomu A1. Byli to: Emilia Brachmańska, Agnieszka Dużyńska, Katarzyna Dziedzic, Justyna Hajok, Luiza Kubik, Marcin Lebioda, Katarzyna Marciniak, Rafał Orzoł, Dorota Radecka, Adam Rojek, Maciej Sołtysik, Sylwia Sychta, Agata Weber, Karolina Włodarczyk i Estera Żymełka. Wszyscy uczniowie zdali egzamin, otrzymując bardzo dużo punktów.

 

O projekcie „Klasy frankofońskie na Śląsku” czytaj!

Międzynarodowy Egzamin z Języka Francuskiego DELF 2017

Międzynarodowy Egzamin z Języka Francuskiego DELF 2017

2017-06-12 10:07

W tym roku szkolnym po raz dziesiąty, dnia 10 czerwca 2017r. w Ośrodku Egzaminacyjnym w Pszczynie dziewięciu uczniów klasy językowej przystąpiło do Międzynarodowego Egzaminu z Języka Francuskiego DELF. Ośmiu z nich zdawało jednostkę A1, a jedna uczennica zdawała wyższą jednostkę tego egzaminu DELF A2.

Konkurs Piosenki Francuskiej

Konkurs Piosenki Francuskiej

2017-04-10 10:09

6 kwietnia 2017r. 2 uczennice II klasy gimnazjum – europejskiej Julia Kowalczyk i Patrycja Rosa reprezentowały naszą szkołę w Konkursie Piosenki Francuskiej zorganizowanej w II LO im. ks. J. Tischnera. Odbył się on w ramach projektu edukacyjnego, którego hasłem przewodnim była „Nauka na językach”.

Sukces naszej gimnazjalistki na Konkursie Poezji Francuskiej

Sukces naszej gimnazjalistki na Konkursie Poezji Francuskiej

2016-12-14 18:22

13 grudnia 2016 grupa uczniów klas językowych wzięła udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Francuskiej, który miał miejsce w I LO w Wodzisławiu Śl. Poziom wykonawców był bardzo wyrównany, toteż jury, w skład którego weszło 2 nauczycieli języka francuskiego oraz lektorka z Belgii pani Manon Cuppens, miało nie lada problem z wyłonieniem laureatów. Nasza uczennica z kl.III c – Natalia Potocka zajęła III miejsce za piękną recytację i interpretację wiersza M.Reynaud "Quand tu dis...". W nagrodę dostała koszulkę z reklamą Walonie – Bruxelles - francuskojęzycznej części Belgii oraz pendriva.

Szkolny Konkurs Poezji Francuskiej

Szkolny Konkurs Poezji Francuskiej

2016-12-09 11:36

8 grudnia 2016 r. gimnazjaliści klas językowych drugiej i trzeciej wzięli udział w Konkursie Poezji Francuskiej. Był to etap szkolny, który miał na celu wyłonienie uczestników konkursu szczebla powiatowego. W przesłuchaniu wzięło udział 16 gimnazjalistów. Ocenie jury podlegał stopień opanowania utworu literackiego, wymowa oraz interpretacja.

Lektorka z Belgii w naszym gimnazjum

Lektorka z Belgii w naszym gimnazjum

2016-11-08 13:27

7 listopada 2016 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole lektorkę z Belgii panią Manon Cuppens. Ambasada Belgii wspiera promocję języka francuskiego m.in. na Śląsku, finansując pracę lektorów tego języka. Uczniowie, którzy dopiero zaczynają naukę języka często są zdziwieni, że w Belgii nie mówi się po „belgijsku” (taki język nie istnieje), ale właśnie po francusku, a w jednej jej części po flamandzku.

Międzynarodowy Egzamin z Języka Francuskiego DELF 2016

Międzynarodowy Egzamin z Języka Francuskiego DELF 2016

2016-06-14 14:49

Już po raz dziewiąty, dnia 11 czerwca 2016 r. w Ośrodku Egzaminacyjnym w Pszczynie dziewięciu uczniów klasy językowej przystąpiło do Międzynarodowego Egzaminu z Języka Francuskiego DELF. Siedmiu z nich zdawało jednostkę A1, a dwoje uczniów przystąpiło do wyższej jednostki tego egzaminu DELF A2.

Frankofonia 2016

Frankofonia 2016

2016-04-04 13:51

W tegorocznych obchodach Frankofonii, w dniu 31 marca wzięli udział uczniowie klasy III europejskiej. Miały one miejsce w miesiącu, w którym cały świat francuskojęzyczny uczestniczy w różnorodnych imprezach promujących kulturę i język francuski. Gospodarzem, tak jak w poprzednich latach, był Zespół Szkół im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Tym razem, oprócz wielu okolicznych szkół, w obchodach uczestniczyła też grupa uczniów z miasta Castres, leżącego na południu Francji. Gościli oni u swych kolegów z w/w szkoły.

Sympatyczny gość z Belgii ponownie gościł w murach naszej szkoły

Sympatyczny gość z Belgii ponownie gościł w murach naszej szkoły

2016-01-14 13:37

13 stycznia już po raz drugi w tym roku szkolnym gościliśmy lektorkę języka francuskiego panią Odile Bayot. Należy przypomnieć, że to Ambasada Belgii pokrywa koszty jej wizyty i dba o promocję języka francuskiego w Polsce. Tym razem zajęcia odbyły się w grupach klasy I C i II C. Uczniowie mieli bardzo dobry kontakt z lektorką i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Belgijska lektorka języka francuskiego w naszym gimnazjum

Belgijska lektorka języka francuskiego w naszym gimnazjum

2015-10-28 21:45

Tradycją stało się zapraszanie do naszej szkoły lektora języka francuskiego. W tym roku jest nią Belgijka pani Odile Bayot, którą do śląskich szkół z rozszerzonym językiem francuskim deleguje Konsulat Belgii. 28 października prowadziła ona zajęcia we wszystkich klasach europejskich.

Koncert kolęd francuskich w Ustroniu

Koncert kolęd francuskich w Ustroniu

2015-01-16 12:52

15 stycznia 2015 r. gimnazjaliści klas językowych, od pierwszej do trzeciej, wzięli udział w Wieczorze Kolęd Francuskich. Był to już po raz siódmy zorganizowany koncert, który odbył się w Domu Kultury „Prażakówka” w Ustroniu. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy okolicznych szkół, nauczyciele, no i występujący uczniowie.Wystąpiły grupy uczniów uczące się języka francuskiego ze szkół: podstawowej, gimnazjum i liceum z województwa śląskiego, nawet z bardzo odległych jego zakątków.

DELF 2014 - Międzynarodowy Egzamin z Języka Francuskiego

DELF 2014 - Międzynarodowy Egzamin z Języka Francuskiego

2014-06-19 22:03

14 czerwca 2014 r. w Ośrodku Egzaminacyjnym w Pszczynie dziewięciu uczniów klasy językowej przystąpiło do Międzynarodowego Egzaminu z Języka Francuskiego DELF. Ośmiu z nich zdawało jednostkę A1, a jedna uczennica przystąpiła do wyższej jednostki tego egzaminu DELF A2. Certyfikat DELF, wydawany we Francji przez Francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej, uznawany jest na całym świecie i również na całym świecie, w 164 krajach w ponad 1000 ośrodkach Alliance Française, można zdawać wyższe jednostki tego egzaminu.

Gimnazjaliści nad Oceanem Atlantyckim

Gimnazjaliści nad Oceanem Atlantyckim

2014-06-03 13:27

Już po raz piąty gimnazjaliści klas II i III uczący się języka francuskiego przebywali na tygodniowym obozie językowym we Francji w dniach od 25.05.do 31.05 2014 r. Tym razem oprócz zwiedzania pięknej stolicy – Paryża, mieli okazję podziwiać zabytki i ciekawe zakątki w innych regionach kraju.

Wizyta lektorki z Belgii w klasach językowych

Wizyta lektorki z Belgii w klasach językowych

2014-04-14 14:14

10 kwietnia 2014 r. gościliśmy w naszej szkole Belgijkę - panią Lucie Erroelen, lektorkę języka francuskiego. Jest ona oddelegowana przez Ambasadę Belgii, a prowadzi zajęcia w szkołach promujących język francuski w województwie śląskim. W murach naszej szkoły we wszystkich klasach językowych przeprowadziła lekcje na temat Belgii francuskojęzycznej.

FRANKOFONIA 2014

FRANKOFONIA 2014

2014-04-14 14:06

4 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy 3 – językowej frankofońskiej uczestniczyli w obchodach „FRANKOFONII 2014”. Impreza ta promująca kulturę i język francuski miała miejsce w pięknie udekorowanej auli Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Frankofonii było: „La chanson française à travers le temps” – czyli „Piosenka francuska poprzez wieki”.

Międzynarodowy Egzamin z Języka Francuskiego DELF 2013

2013-06-23 22:05

15 czerwca 2013 r. siedmioro uczniów klasy językowej przystąpiło do Międzynarodowego Egzaminu z Języka Francuskiego DELF, zdając jednostkę A1, a 22 czerwca jedna uczennica przystąpiła do wyższej jednostki w/w egzaminu DELF A2.

Strony: | 1 | 2 | 3 |
 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę szkoły zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale